Ten doktor všetkým dáva len Kalobu a Sinupret...

23.12.2019

Milí rodičia, máte aj vy pocit, že vždy keď ku mne prídete, dostane vaše dieťa to isté? Ak vás to netrápi, alebo je vaša odpoveď nie, nepokračujte v čítaní a pokojne si pustite Dalas, alebo Hercula Poirota, alebo si prečítajte noviny. Ak je vaša odpoveď áno a/alebo vás zaujíma môj pohľad, čítajte ďalej.


Vľavo vidíte schému prerodu zárodočnej krvnej bunky na jednotlivé viac alebo menej zrelé krvné bunky (doštičky, červené krvinky, biele krvinky - tých je mnoho podtypov). To, že niekto ešte vie z hlavy vymenovať ako tento proces beží, neznamená, že rozumie tomu, ako funguje imunitný systém v celej svojej spletitosti. My v skutočnosti stále imunitnému systému rozumieme málo a faktorom, ktoré vstupujú do hry (prostredie, psychika...) ešte menej. Imunológia je podľa môjho skromného názoru odbor veľmi nevďačný - diagnostikovať vieme imunitný systém celkom slušne, no s liekmi je to biednejšie. Preto sú požiadavky typu: "Pán doktor, čo mu/jej môžem dávať na imunitu?" síce ľudsky zrozumiteľné, ale vo svojej podstate scestné a naivné (neexistuje totiž LIEK na imunitu). Ak chcete svojmu dieťaťu pomôcť, dávajte mu od útleho detstva, keď začínate s príkrmami veľa ovocia a zeleniny a pokračujte v tomto trende až do jeho dospelosti, buďte v strave pevní a zásadoví, ale nie násilní, nebuďte leniví doma variť, nechodievajte každý týždeň do McDonaldu, otužujte a neprehrievajte v zime a na jeseň svoje dieťa. To je to najlepšie, čo môžete na imunitu dať svojmu dieťaťu. A výnimky potvrdzujú pravidlo, to vedia všetci rodičia detí so vzácnymi, no závažnými poruchami imunity, ale o tých tento blog nie je.

Takže áno, všetky deti, ktoré boli na jar, v lete a na jeseň celkom zdravé a v zime chodia so soplíkmi a kašlíkmi dostanú vždy odo mňa Kalobu, Sinupret, alebo Bronchipret, niekedy Stoptusin, niekedy Mucosolvan a inokedy Solmucol a občas aj nejaký Paxeladine, Trifed, Ventolin a pod. A málokedy antibiotiká a ešte menej indikujeme imunologické vyšetrenie. A inak to nebude. Radšej si vás na kontrolu zavolám v pondelok, stredu aj piatok a spravíme CRP, ev. odbery, ako vám dať v pondelok rovno antibiotiká na soplík a 3-dňový kašeľ. Pretože možno vás to prekvapí, ale súčasťou imunitného systému, o ktorom sme pred 20 rokmi tušili len veľmi málo je črevný a slizničný mikrobióm, ktorého interakcia s imunitným systémom je veľmi intenzívna, málo pochopená a veľmi intenzívne skúmaná. Ten istý mikrobióm vplýva na psychiku, možno sa podieľa na depresii, ADHD, autoimunitných ochoreniach, a pod. A antibiotiká tento mikrobióm ničia.

Čo ešte na imunitu funguje?

Okrem ovocia, zeleniny, otužovania, stravy bohatej na vlákninu, pohybu a športu funguje (do rôznej miery, sčasti možno aj vďaka placebo efektu) aj:

  • Kaloba - bylinný extrakt z pelargónie
  • vitamín C - ideálne v lipozomálnej forme (LipoC askor)
  • probiotiká - práve kvôli mikrobiómu, je potrebné ich ale striedať a zásobovať črevo rôznymi kmeňmi
  • glukány (napr. Imunoglukán)
  • prevencia (vyhýbať sa chorým v rámci možností)
  • homeopatická prevencia (viac info tu)
  • doliečiť ochorenie v riadnom čase na zotavenie, čo je do značnej miery individuálne, ale určite sa dá povedať, že u väčšiny nastáva pri úplnom odznení príznakov

Ale možno to je celé len o tom, že mi je blbé vám povedať: "Choďte domov a nič nedávajte, s Kalobou, či bez nej, aj tak ten soplík s kašlíkom o týždeň prejdú samé, ak nie, príďte na kontrolu." Pravda je, že sám si ju doma dávam a ordinujem svojej rodine spolu so všetkými ďalšími podpornými liekmi, hlavnú prácu si aj tak spraví organizmus sám. Takže neviem ako to celé v skutočnosti je a než to zistím, dávajte "Kalobu a Sinupret".

Upozornenie: moje názory nemusia zodpovedať EBM (evidence-based medicine), silu placeba nemožno zavrhnúť, aj keď je zabalená do niekoľkoeurového obalu s kvapkami, tabletkami... s mojimi názormi nemusíte súhlasiť, ale hlavne používajte pri ich aplikácii zdravý sedliacky rozum (napr. neliečte savom leukémiu u svojho dieťaťa, je to nielen totálna kravina, ale ešte aj trestný čin) a nasledujte odporúčania lekárov, u ktorých ste sledovaní (ten imunor, isoprinosine,  bronchovaxom má tiež svoj zmysel a imunológ vie, prečo vám ho naordinoval)!!!

Zdroj obrázkov:

    1. BioLegend - ProteinLounge.com

    2. TheConversation.com