Symptomatická liečba teploty a.k.a. najčastejšia chyba pri návšteve pohotovosti

14.08.2019

Vzhľadom na to, že na obaloch najčastejšie používaných liekov na teplotu v detskom veku sú uvedené len rámcové dávkovania podľa hmotnosti a málokto študuje podrobne príbalový leták sa mi opakovane pri službe v Ambulantnej pohotovostnej službe stáva, že prichádzajú rodičia, ktoré poddávkovali dieťa liekmi proti teplote (tzv. antipyretikami) a dôvodom vyšetrenia je, že dieťa teplotuje napriek podávaniu týchto liekov. To ma priviedlo k napísaniu tohto návodu. Poznáme dva základné, voľne dostupné lieky proti teplote v detskom veku, KAPITÁLKAMI uvádzam tzv. generický názov, v zátvorke názvy komerčné-firemné:

  • IBUPROFEN (Nurofen, Brufen, Ibalgin, MIG) - liek zo skupiny nesteroidných antiflogistík
  • PARACETAMOL (Paralen, Panadol)

Oba lieky sú dostupné vo forme:

  • tabliet
  • čapíkov
  • sirupu

Zásady merania teploty

Telesná teplota od 36°C do 37°C je normálna. Od 37°C do 38°C hovoríme o zvýšenej teplote (tzv. subfebrility, nejedná sa o horúčku ešte). Teplota nad 38°C je horúčka (febrilita).

LIEKY PROTI TEPLOTE SA PODÁVAJÚ PRI HORÚČKACH NAD 38,5°C (niektoré zdroje odporúčajú už pri teplote nad 38°C)

Teplotu merajte zásadne dotykovými teplomermi (sú lacnejšie a spoľahlivejšie) - digitálnymi alebo liehovými! Bezdotykové teplomery sú nespoľahlivé, zbytočne drahé a nepresné.

!DOBRÉ VEDIEŤ!: Deťom do 1 roka merajte teplotu v konečníku digitálnym teplomerom s flexibilnou špičkou, od nameranej teploty odpočítajte 0,5°C - to je výsledná teplota tela.

Kedy ísť s teplotou k lekárovi?

Ak má dieťa horúčku (už viete, čo to znamená) a
  • prijíma stravu a tekutiny (v menšej miere samozrejme oproti tomu, keď je zdravé)
  • v čase poklesu teploty pod 38,5°C ožije a vyzerá skoro zdravo, má energiu
  • má mokré plienky alebo močí aspoň každých 6 hodín

VYČKAJTE s návštevou lekára 48 hodín - každá choroba sa potrebuje rozvinúť. A až keď sa rozvinú príznaky môže lekár určiť príčinu horúčky.


POZOR: Pokiaľ nemá dieťa žiadne príznaky (kašeľ, bolesti hrdla, nádchu, vyrážky) je potrebné priniesť do ambulancie lekára v skúmavke nabraný stredný prúd moču (u dojčiat a batoliat naberiete moč nalepením močového sáčku, ktorý zakúpite spolu so skúmavkou v lekárni). Pred odberom moču je potrebné umyť genitál mydlom a opláchnuť vodou.

Horúčka s vyššie uvedeným obrazom nie je spravidla dôvodom na návštevu pohotovosti a už vôbec nie o 1 ráno na návštevu urgentného príjmu!

PRINCÍPY DÁVKOVANIA ANTIPYRETÍK

Ibuprofen sa podáva deťom pri teplote nad 38,5°C od 3 mesiacov veku; podávate v dávke 7,5mg/kg hmotnosti každých 6 hodín (POZOR! deťom do 30 kg sa môže podať max 500mg/24h). Ak podávate každých 8 hodín, jednorázová dávka môže byť 10mg/kg. Nikdy nepresiahnite kumulatívnu dávku 30mg/kg/24h. Ak stúpa teplota skôr, ako po 6 hodinách, platí princíp, že sa každé 3 hodiny strieda Ibuprofen a Paracetamol.
Paracetamol podávate deťom pri teplote nad 38,5°C od 2 mesiacov v dávke 15mg/kg hmotnosti každých 6 hodín (teda max. 60mg/kg za 24h). Ak stúpa teplota skôr, ako po 6 hodinách, platí princíp, že sa každé 3 hodiny strieda Ibuprofen a Paracetamol.

N.B.: Čapíky môžete od tupého konca zrezať (tretinou odrezanou z konca 60mg Nurofenového čapíku možno získať 40mg a pod.)