O imunite, láske, teplu, bylinných tinktúrach, soplíkoch a kašlíkoch
Tento článok sa týka všetkých detí, celá problematika soplíkov a kašlíkov začína byť o trochu komplikovanejšia u detí trpiacich alergiou (atopiou) alebo viac či menej závažnou poruchou imunity. Rozlíšite ich "pomerne" ľahko, u zdravých detí sa spravidla soplíky a kašlíky nekomplikujú zápalmi priedušiek, pľúc a stredného ucha.

Vľavo vidíte hematopoézu, t.j. schému prerodu zárodočnej krvnej bunky na jednotlivé viac alebo menej zrelé krvné bunky (doštičky, červené krvinky, biele krvinky - tých je mnoho podtypov). Zabudnite na model "tabletka na imunitu". Vidíte ako komplexná je hematopoéza. Akým sirupom a v ktorom bode do nej chcete vstupovať? Dieťa bude od nástupu do kolektívu (spolu s tým menším súrodencom, ktorý do neho ešte nechodí, ale má staršieho brata/sestru, ktorý tam začal chodiť) cca prvé 1-2 roky pomerne často choré, nezriedka bude týždeň v škôlke a 2 týždne doma, pripravte sa na to. Podstatný nie je až tak počet ale priebeh infektov, či sa komplikujú ako píšem v úvode, alebo sa nekomplikujú. Rozumiem, ale nepodporujem súčasný konzumný model spoločnosti a zamestnania, v ktorom vás zamestnávateľ núti pracovať, keď je vaše dieťa choré. Dieťa má právo (ako ste ho mali aj vy) si prejsť nerušene a neuponáhľane svojimi infekčnými ochoreniami. Má právo sa z nich doliečiť do plného zdravia, nejsť do kolektívu ešte dokašliavajúce. Potrebuje na to čas a trpezlivosť a pár vecí, čo uvádzam v zozname nižšie.
Ak chcete svojmu dieťaťu pomôcť k silnejšej imunite a odolnosti:
- buďte v pohode, stres rodiča sa prenáša na dieťa a je mnohonásobne dokázané, že stres oslabuje imunitný systém a imunitnú odpoveď,- zahrňte dieťa v prvom rade láskou=vzťahové teplo (imunita má rada teplo - preto funguje niekoľkonásobne intenzívnejšie imunitná odpoveď pri horúčke). Minimalizujte medziľudské konflikty v domácnosti, nerozvádzajte sa a ak sa rozvediete, hľadajte to, čo vás spája, nie to, čo vás rozdeľuje. Učíte tým dieťa vzájomnej úcte, pochopeniu, citlivosti a empatii.
- prečítajte si (a ak máte s výchovou alebo partnerom problém denne poctivo meditujte nad tým), čo o deťoch a vzťahu partnerov napísal Khalil Džibrán
- neliečte teplotu antipyretikami (viac o teplote tu)
- antibiotiká si nechávajte ako naozaj poslednú inštanciu
- veďte dieťa aj seba k striedmosti vo všetkom (v počte hračiek, v množstve jedla...)
- dávajte dieťatku od útleho detstva, keď začínate s príkrmami, veľa
miestneho sezónneho ovocia a zeleniny (ideálne od lokálneho pestovateľa,
ktorý nepoužíva pesticídy, herbicídy) a pokračujte v tomto trende až do
jeho dospelosti, buďte v strave pevní a zásadoví, ale nie násilní,
nebuďte leniví doma variť, vyhýbajte sa pravidelnej a/alebo častej konzumácii fast-foodov. Preferujte, uprednostňujte a pýtajte si v obchodoch potraviny z biodynamického poľnohospodárstva (certifikovné značkou DEMETER).
- veľa(=denne) pohybu vonku na čerstvom vzduchu
- jemne a citlivo dieťa otužujte.
Vyššie uvedené je z môjho pohľadu to najlepšie, čo môžete na imunitu dať svojmu dieťaťu.
Čo ďalej v prevencii?
U detí, ktoré často trpia laryngitídami preventívne podávajte denne v sezóne zima/leto liek Pyrit/Zinnober (dá sa zakúpiť u nás v ambulancii) a jeden krát týždenne 5 globuliek lieku Hepar sulfuris calcareum 30C.
Všeobecne možno na podporu imunity podávať všetkým deťom od 3 rokov Meteorisen (tiež u nás k zakúpeniu).
A do tretice odporúčam Schusslerovu bunkovú soľ Ferrum phosphoricum D6 3xd 1 tbl.
Čo pri soplíku a kašlíku? Všetky deti, ktoré boli na jar, v lete a na jeseň celkom zdravé a v zime chodia so soplíkmi a kašlíkmi dostanú často od nás ešte Kalobu, Sinupret, alebo Bronchipret (tymián a brečtan) a Mucoplant (skorocel), niekedy Stoptusin/Mucosolvan, ev. Solmucol a občas aj nejaký Paxeladine, Trifed, Ventolin a pod. A málokedy antibiotiká. A inak to nebude. Radšej si vás na kontrolu zavoláme v pondelok, stredu aj piatok, ako vám dať v pondelok rovno antibiotiká na soplík a 3-dňový kašeľ. Pretože neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému, je črevný a slizničný mikrobióm, ktorého interakcia s imunitným systémom je veľmi intenzívna, málo pochopená a veľmi intenzívne skúmaná. Ten istý mikrobióm vplýva na psychiku, možno sa podieľa na depresii, ADHD, autoimunitných ochoreniach, a pod. A antibiotiká tento mikrobióm ničia.
Čo ešte na imunitu funguje?
Okrem ovocia, zeleniny, tepla, otužovania, stravy bohatej na vlákninu, pohybu a športu funguje (do rôznej miery, sčasti možno aj vďaka placebo efektu) aj:

Varovné ukazovatele pre vážnejšie poruchy imunity
- 8 a viac infekcií dýchacieho systému v priebehu 12 mesiacov
- 2 a viac zápalov pľúc za 12 mesiacov
- 2 a viac ťažkých/komplikovaných zápalov prinosových dutín za 12 mesiacov
- 2 a viac ťažkých infekcií v anamnéze (napr. zápal mozgových blán, sepsa)
- rozsiahle kvasinkové ochorenia kože a slizníc u detí starších ako jeden rok
- opakované hlboké infekcie kože a mäkkých tkanív
- neprospievanie, chronická hnačka
- výskyt vrodenej poruchy imunity v rodine
- už spomínaná Kaloba - bylinný extrakt z pelargónie - preventívne sa môže podávať 2xd (miesto 3xd pri terapii) - maximálne 3 týždne, potom treba spraviť 2-3 týždne pauzu a znova môžete 3 týždne podávať pokiaľ trvá chrípková sezóna
- vitamín C - ideálne v lipozomálnej forme (LipoC askor) + zinok (Rinimun akut)
- probiotiká - práve kvôli mikrobiómu, je potrebné ich ale striedať a zásobovať črevo rôznymi kmeňmi
- glukány (napr. Imunoglukán akut)
- prevencia (vyhýbať sa chorým v rámci možností)
- homeopatická prevencia (viac info tu)
- doliečiť ochorenie v riadnom čase na zotavenie, čo je do značnej miery individuálne, ale určite sa dá povedať, že u väčšiny nastáva pri úplnom odznení príznakov a pridajte ešte 24h
- zlaté altajské mumio - od 3 rokov, jednu tabletu rozpustiť v štamprlíku mlieka a ráno alebo večer dať vypiť, ak by to bolo pre dieťa príliš intenzívne chuťovo - môžete to prisladiť lyžičkou medu a vliať obsah štamprlíka aj s usadeninou do väčšieho množstva mlieka (1.5dcl napr.)
Fyziologická - prirodzená chorobnosť:
-
1.- 5. rok života : 6 – 8 infekcií horných dýchacích ciest za rok
6.- 12. rok života : 2 – 4 infekcie horných dýchacích ciest za rok
Upozornenie: prezentované informácie predstavujú moje názory a nemusia zodpovedať EBM (evidence-based medicine)... s mojimi názormi nemusíte súhlasiť, budeme sa vždy snažiť nájsť spoločnú cestu pri hľadaní toho, čo je pre vaše dieťa najlepšie.
Zdroj obrázkov:
BioLegend - ProteinLounge.com
- TheConversation.com