Ak má vaše dieťa COVID alebo bolo v kontakte s osobou s potvrdeným ochorením COVID-19

Informácie priebežne aktualizujeme, toto je verzia k 24.11.2021

Pokiaľ ste boli v úzkom kontakte s osobou s pozitívnym testom COVID-19 (definícia úzkeho kontaktu je uvedená nižšie):

  1. neočkované dieťa alebo neočkovaný dospelý (ktorý je úzky kontakt) musí zostať 10 dní doma v karanténe!!!, počas toho sleduje svoj zdravotný stav/zdravotný stav dieťaťa a späť do kolektívu môže dieťa ísť najskôr po 10 dňoch karantény, pričom 3 dni pred skončením karantény musí byť úplne bezpríznakové.
  2. v prípade, že vaše neočkované dieťa ide najskôr 5 dní od posledného kontaktu s pozitívne testovanou osobou na PCR test a tento je negatívny, karanténu je možné ukončiť o ďalšie dva dni (teda plných 7 dní od posledného kontaktu) za podmienky, že je celý priebeh karantény bezpríznakový
  3. Priebeh a trvanie karantény riadi váš lekár alebo zamestnanec RÚVZ!!!

- zaočkované dieťa v karanténe byť nemusí pokiaľ je bezpríznakové, akonáhle sa objavia príznaky, zostáva v karanténe, otestuje sa a rodič sa spojí s nami, aby sme rozhodli o ďalšom postupeV prípade stáleho kontaktu osoby s osobou pozitívnou na ochorenie žijúcou s ňou v spoločnej domácnosti sa za posledný deň kontaktu považuje:

  • ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie vyskytol akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, piaty deň od výskytu klinických príznakov ochorenia osoby pozitívnej na ochorenie,
  • ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie nevyskytol žiadny z klinických príznakov ochorenia, piaty deň od odberu vzorky biologického materiálu na účely testu u osoby žijúcej s osobou pozitívnou na ochorenie v spoločnej domácnosti.

V podpornej liečbe COVID môžete využiť: vitamín C, vitamín D, zinok, omega 3-MK, b-komplex, Kaloba, imunilflor sirup, imunoglukan akut sirup. ISOPRINOSINE od nás prosím nežiadajte, neexistujú žiadne dôkazy, že by akokoľvek pomáhal pri COVID infekcii.


Ak teploty nereagujú dobre na paralen/nurofen, alebo máte obavy o zdravotný stav - telefonujte, mailujte, sme tu, telefóny zdvíhame (ak zrovna nie je sestrička PN a lekár nestíha sám zdvíhať telefón a vyšetrovať pacienta), na maily odpisujeme, poradíme sa ako postupovať, či je treba prísť. Ak nezdvíhame, je to preto, že buď už telefonujeme na druhom telefóne, alebo vyšetrujeme dieťa, prosím o trpezlivosť, skúste zavolať o 5-10 minút. Všetky lieky na kašeľ, teploty a soplíky sú voľne predajné bez receptu.

*APS - Ambulantná pohotovostná služba - Limbova NUDCH - funguje v pracovné dni od 16:00-22:00, cez víkendy od 07:00-22:00

OUP - Oddelenie urgentného príjmu NUDCH Kramáre - Limbova

Čo je to úzky kontakt:

  • ak boli osoby v priamom fyzickom kontakte,
  • ak boli osoby od seba vo vzdialenosti menšej ako 2 metre dlhšie ako 15 minút,
  • osoby boli v interiérovom alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako 15 minút,
  • osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 15 minút, alebo
  • osoby nemali prekryté horné dýchacie cesty a osoba pozitívna na ochorenie kašľala alebo inak šírila infekčné výlučky,