O výchove

27.01.2022

V názore a pohľade na výchovu sa nemusíme stretnúť. Dovolím si zdieľať zdroje, ktoré formovali ten môj (názor, pohľad a prístup). Pričom určite aj tu (ako všade) platí "what the thinker thinks, the prover proves". Podotýkam, že sa nejedná o žiadne "americké návody" na šťastný život, žiaden univerzálny návod na šťastný život neexistuje, knihy sú veľmi praktické a v živote otestovateľné a použiteľné okamžite. Rýchlo, pútavo a ľahko sa čítajú. Rodičovstvo je zručnosť, ktorej sa treba učiť celý život. Niet väčšieho omylu, než si myslieť, že sa to dá ošáliť, alebo že sa to "nejako poddá".

Strach rodičov o svoje deti dosahuje v týchto časoch historické maximum. Vo výchove si ľudia nevedia nájsť zlatú strednú cestu medzi hysterickým a prehnaným kontrolovaním detí a vlažným záujmom. Psychiatrička Robin Berman napísala knihu pre všetkých ľudí, ktorí chcú vychovávať svoje deti s láskou a hranicami zároveň.
Voľakedy sme síce deti videli, ale nepočúvali ich - teraz sa však stali centrom vesmíru. Dnešní rodičia sa boja ukázať svoju asertívnu stránku. Snažia sa vyhovieť všetkým požiadavkám a rozmarom svojich detí, neustále sa s nimi o niečom dohadujú, pretože svojim deťom nechcú ublížiť. Je smutné, že takéto správanie má za výsledok nesamostatné a krehké bytosti, ktoré si neveria. Existuje však stredná cesta medzi ignorovaním detí a ich velebením.
Rodičia sa musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.
Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.


Nadčasová a absolútne famózna kniha písaná nesmierne pútavo na to o akej problematike pojednáva. Je určená rodičom a vychovávateľom, logicky vysvetľuje, prečo deti neposlúchajú. Autori ponúkajú unikátny pohľad do súkromnej logiky detí a rodičom na celej škále reálnych príkladov predstavujú intervencie, ktoré vo výchove fungujú a ktoré nie. Po prečítaní tejto knižky rodičia spontánne hovoria: Konečne mi to, čo sa u nás deje, dáva zmysel. Vedieť správne pôsobiť na deti je umenie, avšak táto publikácia, založená na individuálnej psychológii, ponúka nástroje na zvládnutie tohto umenia. Prístup, ktorý ponúka, je optimistický, považuje dieťa za kompetentného partnera dospelých a dodáva sebadôveru deťom i rodičom.


Mnoho z nás jistě napadne, zda bychom nemohli vychovávat svoje děti lépe. Chtě nechtě je v nás totiž zakořeněna tendence k výchově založené na poslušnosti, tak, jak to bývalo zcela běžné ještě v poměrně nedávné době. Cítíme, že to není ono, ale nevíme, jakým modelem nefunkční systém nahradit. A právě v této úžasné knize autorů, zabývajících se výchovou dětí dlouhou řadu let, se přesvědčíme, že opakem poslušnosti není neposlušnost, ani vzdorovitost, ale zodpovědnost! Zodpovědnost sama k sobě, za svoje chování i za jeho následky, která bude působit i tehdy, když zrovna rodič nebo jiný dozorce nebude nablízku. A o to jde - pomoci dítěti, způsobem přiměřeným jeho věku, vybudovat systém vlastních hodnot, kterým se bude řídit v celém životě. Není to snadné a jde o běh na dlouhou trať. Ale naučíme-li se potlačovat své zlozvyky ve výchově již v zárodku, stane se brzy nový systém naší druhou přirozeností.


Nie vždy deti spoja úplne kompatibilných rodičov, aby sa z veľkej lásky nestalo veľké utrpenie pre všetky strany, odporúčam sa starať okrem dieťaťa v prvom rade (a na prvom mieste) mať vždy partnerský vzťah:

Cieľom tejto knihy nie je vyjasniť zmätok ohľadne slov láska či milovať, ale zamerať sa na prejavy lásky, ktorá je nevyhnutná pre naše emocionálne zdravie. Keď identifikujeme jazyk lásky nášho partnera, objavili sme kľúč k dlhotrvajúcemu, milujúcemu manželskému vzťahu.
Gary Chapman hovorí, že jednou z príčin neporozumenia v manželstve je to, že každý z nás hovorí iným jazykom lásky. Počas svojej viac ako 30-ročnej poradenskej praxe identifikoval päť jazykov lásky:* Slová uistenia,
* Pozornosť,
* Prijímanie darov,
* Skutky služby,
* Fyzický dotyk.

Niekto túži po pozornosti, iný po pochvale; pre niekoho sú veľmi dôležité darčeky, pre ďalšieho vymenená žiarovka či ožehlená košeľa a zas iný potrebuje fyzický dotyk. Kniha vám objasní každý z týchto jazykov, pomôže vám objaviť jazyk lásky vás a vášho partnera a dozviete sa aj, ako prakticky týmto jazykom hovoriť. Cieľom tejto knihy nie je vyjasniť zmätok ohľadne slov láska či milovať, ale zamerať sa na prejavy lásky, ktorá je nevyhnutná pre naše emocionálne zdravie. Keď identifikujeme a naučíme sa hovoriť jazykom lásky nášho partnera, objavili sme kľúč k dlhotrvajúcemu, milujúcemu manželskému vzťahu. Láska sa po svadbe nemusí vypariť, no aby sme ju udržiavali živú, potrebujeme zapracovať na tom, aby sme sa naučili hovoriť jazykom lásky nášho partnera. Nemôžeme si vystačiť s naším vlastným jazykom, ak mu nerozumie. Ak chceme, aby rozumel prejavom našej lásky a cítil ju, musíme ju prejavovať v jeho jazyku.


Každý z nás má emocionálne potreby a túžby. Manželstvo funguje dobre len vtedy, keď si manželia uvedomujú potreby svojho partnera, a naučia sa ich napĺňať.Dr. Harley identifikoval desať najdôležitejších potrieb mužov a žien:* náklonnosť,
* rozhovor,
* čestnosť a otvorenosť,
* finančné zabezpečenie,
* oddanosť rodine,
* sexuálne uspokojenie,
* spoločnosť vo voľnom čase,
* atraktívnosť,
* domáce zázemie,
* obdiv
a vysvetľuje, ako tieto potreby naplniť. Rozdielnosť priorít v hodnotení týchto emocionálnych potrieb je dôvodom, prečo je pre mužov a ženy také ťažké navzájom sa do seba vcítiť.Ak ktorákoľvek z piatich základných emocionálnych potrieb partnera nie je uspokojená, stáva sa zraniteľným a náchylnejším podľahnúť pokušeniu mimomanželského milostného pomeru.