Kliešte a čo s nimi

15.05.2022

Už koncom februára pri miernej zime, a potom určite v marci a apríli vyliezajú prvé kliešte. Maximum aktivity dosahujú v máji a v júni každoročne. Ako sa pred nimi chrániť? Ako ich vybrať? Čo s nimi po vybratí? To sú otázky, na ktoré nájdete odpovede v tomto príspevku.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že pred kliešťom je najlepšie sa chrániť: dlhé oblečenie, repelenty na topánky, goliere, záhyby oblečení. Kliešte sú vyberavé a radi sa prisávajú v kožných záhyboch, alebo v oblastiach prítlaku gumičiek spodného prádla.

V druhom rade si musím povedať, že všetci sa obávame najmä dvoch ochorení, ktoré kliešte prenášajú:

  1. Kliešťová encefalitída (KE)
  2. Borelióza

1. Proti kliešťovej encefalitíde sa dá očkovať. Jedná sa o očkovanie bezpečné, overené desaťročiami a veľmi veľmi účinné. Očkovať sa môžu všetky deti nad 1 rok a základná schéma pozostáva z 3 dávok (prvá a druhá s odstupom 2 týždne (ak sa začína v letných mesiacoch) alebo 1 mesiac (ideálne) - viď schému); 3. dávka sa podáva 5-12 mesiacov po druhej vakcíne tak, aby sa podala ideálne pred sezónou klieštov.

Vírusom KE je infikovaných asi len 1 promile kliešťov a jej výskyt je geograficky podmienený. Takže očkovanie jednoznačne odporúčam, pretože nikdy neviete, v ktorej oblasti Slovenska alebo v zahraničí skončíte na dovolenke, a aká je tam situácia s premorením kliešťov vírusom KE.

Kliešte nájdete aj na severe Chorvátska pri Jadranskom pobreží. Nájdete ich v Alpách, nájdete ich na horách, nájdete ich proste všade. Takže je jedno, či trávite leto pri mori, v horách, alebo nížinách.

PLATÍ DÔLEŽITÉ PRAVIDLO: Po každej prechádzke v teplých mesiacoch zatrávneným porastom (a je to jedno, či v Sade Janka Kráľa alebo pri mori v Chorvátsku) je potrebné dieťa po príchode domov vyzliecť a prezrieť od hlavy po päty (najmä záhyby, vlasatú časť hlavy, podpazušia, slabiny).

Ešte dôležitá informácia: pitie a jedenie výrobkov z nepasterizovaného kravského, kozieho, ovčieho mlieka môže tiež viesť k infekcii KE. Aj pred takýmto prenosom očkovanie chráni!

2. BORELIÓZA: boréliami je nakazených 10-20 % kliešťov bez geografickej predilekcie. Takže boréliami vás môže nakaziť kliešť aj v Bratislave, KE vás kliešť v Bratislave nenakazí. Borélie sa prenášajú po 24-36h od prisatia kliešťa (vírus KE sa prenáša takmer bezprostredne po prisatí). Diagnostika borélií je záludná, kľúčové je všímať si tzv. erythema migrans, ktorý sa šíri z miesta prisatia kliešťa (viď obrázok vľavo). Záludné je, že nie vždy musí byť erythema migrans prítomné a borélie sa môžu následne prejaviť roztrúsenou formou (obrázok vpravo).

Borélie sú baktérie a liečia sa antibiotikami. Kliešťová encefalitída je vírus a antibiotikami sa liečiť nedá.

Ako kliešťa vybrať: určite nechodiť s kliešťom na pohotovosť! Nevolať záchranku! Vybratie kliešťa patrí do rúk rodičovi. (
Spôsob vybratia sa líši od veľkosti kliešťa, väčšie - viac napité kliešte môžete vybrať podľa návodu tu:  https://www.wikihow.com/Remove-a-Tick.
Maličké kliešte vyšúchajte krúživým pohybom odličovacieho tampónu zvhlčeným čistou vodou. Nezabúdajte, že pri maličkých (skoro zachytených) kliešťoch nie je riziko prenosu borélií.
Kliešťa odložte do uzatváracieho malého sáčku a odošlite na diagnostiku borélií a KE podľa návodu tu:  https://zoo.sav.sk/sluzby-pre-vas/vysetrenie-kliesta/