Hnačka

05.01.2021

Diéta pri hnačke

Za hnačku považujeme riedku/vodnatú stolicu v počte 4 a viac/deň.

Liečba spočíva vo včasnej náhrade stratených tekutín a minerálov (rehydratácia) a dobre načasovanom podaní vhodných potravín (realimentácia) s cieľom zabrániť ďalšiemu poškodeniu črevnej sliznice a rozvoju chronickej hnačky.

Rehydratácia- nahradenie stratených tekutín:

U dieťaťa podávame rehydratačný roztok (RR), u nás napr. Kulíšek alebo BioGaia ProTectis Plus. Pokiaľ dieťa tento prípravok odmieta, zvolíme bežné tekutiny- slabý čierny čaj, ibiškový čaj, neperlivá minerálka, bežná stolová voda. Tieto sladíme hroznovým cukrom (Glukopurom), nie bežným repným cukrom, ktorý v črevách zhoršuje kvasné procesy. Vyhýbame sa koncentrovaným ovocným šťavám, džúsom a sýteným nápojom typu, kolové nápoje taktiež nepodávame.


Realimentácia- obnovenie výživy

Pokiaľ je dieťa dojčené, dojčenie neprerušujeme. Medzi jednotlivými dávkami mlieka je možné podávať rehydratačný roztok, alebo čistú vodu.
U dieťaťa na umelej mliečnej výžive pokračujeme v používaní rovnakého mlieka ako pred vznikom ochorenia,len s tým rozdielom, že prechodne vymeníme za formulu s označením Low lactose (DÔLEŽITÉ!), teda mlieko bez obsahu laktózy alebo s jej minimálnym obsahom, medzi jednotlivými dávkami mlieka podávame rehydratačný roztok. Mlieko je spočiatku vhodné pripravovať s ryžovým odvarom, ktorý doma ľahko pripravíte: Jednu polievkovú lyžicu ryže varíte v 1 litri dojčenskej vody po dobu jednej hodiny, vždy odparenú vodu doplníte na 1 l, potom ryžu precedíte a vzniknutý odvar použijete na prípravu mlieka. V minulosti používané riedenie mlieka sa neodporúča. Nie je vyžadované úplné vysadenie mliečnej výživy!

U starších detí dieťaťu podávame rehydratačné roztoky po dobu 4 hodín, následne obnovujeme výživu, ak sa prejavy nestupňujú. V strave je nutné vynechať potraviny s vysokým obsahom tukov a cukrov. Varené osolené zemiaky a ryža, jablká, hrušky, banány, kuracie mäso varené na vode,bez oloeja a masla, zeleninová polievka, staršie pečivo, vyhýbame sa mliečnym výrobkom, žiadne pudingy a sladké jogurty.

Na úpravu črevnej flóry podávame probiotiká (Enterol 2x2cps, alebo 2x2 sáčky malým deťom)

+ na zahustenie stolice Smectu sáčky, prípadne vitamíny skupiny B,

stravu aj tekutiny podávame častejšie v malých množstvách, čím znižujeme pravdepodobnosť kŕčovitých bolestí brucha
Ak hnačka trvá dlhšie ako 3 dni, dieťa závažne odmieta tekutiny, brucho je bolestivé na dotyk alebo sa celkový stav zhoršuje, a hlavne ak ide o malé dieťa a nemáte ako rodičia s touto situáciou skúsenosti, nikdy neváhajte kontaktovať lekára, pretože náhradu vody a minerálov bude nutné zaistiť iným spôsobom.

Väčšina hnačiek je spôsobených vírusmi a jedná sa o self-limited ochorenia (spontánne sa vyriešia na symptomatickej liečbe). Sú ale aj baktérie, ktoré často spôsobujú hnačky s horúčkami, triaškou, prímesou krvi v stolici. ATB sa používajú málokedy, ak má dieťa tieto príznaky, tiež nás prosím čím skôr kontaktujte.

Zdroj: MUDr. Simona Rendková, https://www.simipedia.sk