Hygiena novorodenca a dojčaťa

06.06.2018

Kúpať vo vode bábo treba každý deň-každé dva dni. ČISTÁ VODA NESTAČÍ na zmytie mastnej stolice a kožného mazu, či zvyškov krému. Preto používame dojčeneckú kozmetiku - sprchový jemný detský gél (Bioderma ABC Derm moussant, A-Derma Exomega Emollient Cleansing Gel a pod) - obzvlášť nimi umývame záhyby (pod krkom, pazuchami, záhyby slabinné, zadoček, genitál).

U dievčat pri dennej hygiene a utieraní vlhčenými vreckovkami NEOPOMENÚŤ jemne zotrieť a očistiť aj priestor medzi veľkými a malými piskami vagíny - vždy pri zotieraní po stolici - okolie vagíny čistíme vždy čistou vlhčenou útierkou a stolicu utierame smerom od pošvy ku konečníku - nikdy nie naopak pre riziko zanesenia infekcie do močových ciest, resp. vagíny. Po kúpaní a jemnom osušení pokožky (zabalením a jemným prikladaním/capkaním uteráka, nikdy nešúchame pokožku dojčaťa) celé telo premažeme dojčeneckým olejom (napr. Weleda nechtíkový olej pre dojčatá, Aviril - lacnejšia verzia) alebo dojčeneckým hydratačným krémom (Excipial for Kids lotion 150ml a pod.). Ruky a tváričku treba umývať jemne žinkou aj ráno, nech si zvykajú na rituál rannej hygieny. Pokiaľ má dieťa sklon k suchšej pokožke (rodičia sú atopici, exematici) premasťovať pokožku aj častejšie - ráno, aj na obed napr. V zimnom období je pokožka obzvlášť vysušovaná prekúreným suchým vzduchom v domácnostiach. Nechtíky strihať/pilníkovať už od narodenia. Nezakrývať dieťa príliš v letných mesiacoch, radšej otužovať, deti chodia príliš naobliekané.

Pupočník: do zaschnutia nechávať voľne na vzduchu, ak by začal mokvať alebo páchnuť treba kúpiť spiritus dilutus (medicinálny špiritus) a na gázičke ho priložiť 1x za deň na pár minút. Po zaschnutí a odpadnutí treba aj ďalej dbať okrem hygieny pupku aj o hygienu uší, za ušami, v záhyboch na chrbátiku ako prechádza čiarka medzi polkami zadku - tieto miesta premazávať olejčekom tiež po kúpaní, záhyby v pupku denne jemne čistiť vatovou tyčinkou namočenou v olejčeku, ktorým sa natiera dieťatko.